W dniach 10-11.12.2015 odbyło się Seminarium Naukowe „Polska Tomografia” zorganizowane przez Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Zaprezentowane zostały prace badawcze nad systemami tomografii przemysłowej przez poszczególne ośrodki naukowo-badawcze z Łodzi, Warszawy i Lublina.
Prezentacje:
- Sankowski: Nowości w Instytucie Informatyki Stosowanej
Prof. Dominik Sankowski przedstawił historię i osiągnięcia Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.
- Mosorow: Modelowanie tomografów promieniowania gamma
Prezentacja miała na celu pokazanie systemu modelowania i symulacji tomografii opartej na promieniowaniu gamma oraz prac badawczych z tym związanych.
- Rymarczyk, K. Niderla, D. Olchowy: Nauka i biznes. Idee, koncepcje, projekty i realizacje innowacyjnych rozwiązań w Centrum Badawczo-Rozwojowym Netrix S.A.
W referacie zaprezentowano projekty realizowane w centrum badawczo-rozwojowym Netrix S.A, obejmujące: systemy informatyczne, segmentacje i analizę obrazów medycznych, detekcje optyczną, konstrukcje systemów i tomografów elektrycznych impedancyjnych i pojemnościowych.
- Sikora: Elementy nieskończone w BEM i niejednorodności funkcyjne w BEM
W referacie omówiono metodę elementów brzegowych do analizy obszarów z niejednorodnością funkcyjną. Wyniki prac zostały porównane i zweryfikowane z metodami analitycznymi.
- Adamkiewicz: Koncepcja tomografu hybrydowego do badania zawilgocenia i stanu budynków
W czasie wystąpienia została przedstawiona idea realizacji projektu hybrydowego tomografu do badania zawilgoconych murów i stanu budynków. Hybrydowy tomograf jest urządzeniem łączącym w sobie dwie tomograficzne techniki pomiarowe w celu uzyskania dokładniejszego przestrzennego rozkładu wilgoci wewnątrz analizowanych obiektów. Prezentowany projekt jednocześnie zakłada opracowanie autorskich algorytmów do rozwiązywania zagadnienia odwrotnego. Opracowane algorytmy zostaną oparte o najnowsze osiągnięcia matematyki numerycznej i informatyki teoretycznej. Podczas wystąpienia zostały także przedstawione wyniki wstępnych prac i analiz. Dodatkowo zaprezentowano problematykę związaną z wyznaczaniem wilgotności ze szczególnym uwzględnieniem budowli objętych nadzorem konserwatorskim.
- Duda: Prototyp niskokosztowego modułu pomiarowego do Elektrycznej Tomografii Impedancyjnej
W prezentacji zawarto projekt systemu pomiarowego Elektrycznej Tomografii Impedancyjnej zrealizowanego w technologii SMD. Przedstawiono wprowadzone zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Opisany został również wykonany projekt prototypu aktywnej elektrody do pomiarów EIT. Omówiono najważniejsze mechanizmy i elementy wykorzystane do zbudowania systemu pomiarowego oraz aktywnej elektrody. Przedstawiono wnioski i zaproponowano kierunki dalszych prac.
- Szumowski: Rozwój koncepcji niskokosztowego tomografu pojemnościowego SMART ECT
W prezentacji przedstawiono rozwój koncepcji niskokosztowego rozwiązania ECT. Zaprezentowano ideę szerszego zastosowania elektrycznej tomografii pojemnościowej w przemyśle. Obecnie ze względu na niezwykle wysoką cenę takich urządzeń przypadki ich praktycznych implementacji są bardzo rzadkie. Ukazano przebieg dotychczasowych prac konstrukcyjnych nad prototypem układu do pomiaru pojemności elektrycznej oraz prac związanych z oprogramowaniem wbudowanym urządzenia. Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z wpływem wyników badań przeprowadzonych wielokrotnie w trakcie procesu prototypowania na kształt dalszego rozwoju urządzenia. Zaprezentowano pierwszą rekonstrukcję obrazu powstałą z danych dostarczonych przez układ oraz zakreślono zakres dalszych prac nad prototypem.
- Garbaa: Gravitational solids flow parameters estimation by the use of electrical capacitance tomography and artificial neural networks
Referat przedstawia zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w elektrycznej tomografii pojemnościowej.
- Smolik, J. Kryszyn, R. Szabatin: Elektryczny tomograf pojemnościowy EVT4 – architektura i oprogramowanie wbudowane
Autorzy przedstawili koncepcje, architekturę i wykonanie tomografu pojemnościowego kolejnej generacji.
- Centrum Technologii Informatycznych oraz Laboratorium Tomografii Procesowej
Pracownicy Instytutu Informatyki Stosowanej zaprezentowali laboratoria Tomografii Procesowej i Centrum Technologii Informatycznych.
- Podsumowanie seminarium naukowego
Zaproponowano powołanie (aktywizację) stowarzyszenia polskiej tomografii procesowej, która miałaby na celu integrację wspólnych działań badawczych w zakresie szeroko rozumianej tomografii.