W październikowym numerze magazynu „Bloomberg Businessweek Polska” został opublikowany artykuł o tzw. szybkiej ścieżce NCBR. Konkurs dedykowany jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą podnieść swoją innowacyjność poprzez wykorzystanie prac badawczo-rozwojowych.
W artykule został wspomniany nasz projekt tomografu hybrydowego do badań zawilgocenia i stanu budynków. Swojej wypowiedzi użyczył również dyrektor firmy, dr inż. Tomasz Rymarczyk:
Przygotowywanie, pozyskiwanie i realizowanie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych przez polskich przedsiębiorców jest nie tylko możliwością, ale również koniecznością. Zaistnienie i przetrwanie na rynku globalnym czy nawet lokalnym jest dzisiaj i w przyszłości możliwe tylko dzięki rozwojowi i inwestowaniu w nowe produkty, rozwiązania technologiczne czy nowatorskie procesy. Ma to szczególnie duże znaczenie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą stać się bardziej konkurencyjne. Konkursy organizowane przez NCBR w ramach tzw. szybkiej ścieżki maja pomóc firmom w realizacji ambitnych innowacyjnych projektów. Wymagania w stosunku do lat poprzednich wzrosły, poprzeczka została zawieszona dosyć wysoko, tylko dobre lub bardzo dobre projekty mają szansę na dofinansowanie. Najważniejszy jest pomysł, najlepiej przełomowy zarówno w aspekcie naukowym, jak i gospodarczym. Istotnym i zasadniczym elementem jest zastosowanie innowacji poprzez rozwiązanie danego problemu nową metodą lub procesem technologicznym. Ważnym kluczem do sukcesu jest realna analiza i ocena rynku. Projekt nie może być tylko produktem naukowym. Poznanie potrzeb potencjalnych klientów i rzetelna kalkulacja wdrożenia są gwarancją dobrej oceny wniosku, a co za tym idzie, potencjalnego sukcesu rynkowego. Panel ekspertów poznaje i ocenia nie tylko projekt, ale również kluczowych członków zespołu badawczego, w tym zarząd lub właściciela firmy. To oni mają przekonać ekspertów zarówno do swojego pomysłu, jak i do firmy. Musi być zachowana synergia bardzo dobrego projektu badawczego i ludzi, którzy będą go realizowali. Wprowadzona wielostopniowa ocena projektów powoduje, że tylko te najlepsze mogą otrzymać szansę realizacji.
Cały artykuł możecie Państwo przeczytać tutaj.