W dniu 7.02.2015 odbyło się I Seminarium Naukowe „Inżynierskie zastosowania technologii informatycznych”.
Organizatorzy seminarium naukowego:
- Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych
- Net-art R&D
- Katedra Informatyki WSPA
- Zaoczne Studium Doktoranckie Instytutu Elektrotechniki w Warszawie
Miejsce:
Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych, Lublin, ul. Związkowa 26
Publikacje:
Prace po recenzjach zostaną opublikowane w kwartalniku IAPGOS (3 pkt ministerialne), będą też dostępne za pośrednictwem strony internetowej: http://e-iapgos.pl/.
Agenda:
Uczestnicy:
Referaty:
1. Prof. dr hab. Inż. Jan Sikora: Tomograficzne badanie stanu zawilgocenia murów
Przy stosowaniu materiałów porowatych w budownictwie często występują problemy związane z przedostawaniem się wilgoci do obiektów budowlanych. Podciągana kapilarnie z gruntu wilgoć jest problemem w budynkach, szczególnie starszych, z niewystarczającą izolacją poziomą i pionową ścian fundamentowych. Stosowane obecnie metody pomiarowe nie dają całkowicie pewnej informacji, szczególnie, jeśli chodzi o zawilgocenie w głębszych warstwach muru. Zdarza się, że mur wyschnie przy powierzchni, a wewnątrz pozostanie nadal zbyt wilgotny. Niezależnie od stosowanej metody bardzo ważne jest ciągłe kontrolowanie stanu zawilgocenia muru w trakcie procesu osuszania. Można je przeprowadzić stosując metody elektryczne (tomografia), ponieważ konduktywność muru zmienia się wraz z jego wilgotnością. Konduktywność muru różni się w zależności od jego składu, stopnia zasolenia czy zawartości dodatkowych substancji zmieniających jego właściwości użytkowe. Jednak czynnikiem najbardziej wpływającym na zmiany konduktywności muru jest jego względna wilgotność.
2. Dr Przemysław Adamkiewicz: Projektowanie systemów pomiarowych oraz dobór algorytmów numerycznych w tomografii pojemnościowej i impedancyjnej
Systemy pomiarowe oraz optymalny dobór algorytmów numerycznych dla elektrycznej tomografii pojemnościowej i impedancyjnej zostały zaprezentowane w tej pracy. Do rekonstrukcji obrazów zostało wykorzystanych kilka metod jedno-iteracyjnych zarówno dla danych symulacyjnych jak i danych pomiarowych. Wyzwaniem jest stworzenie jednolitego optymalnego i wydajnego systemu pomiarowego zapewniającego łatwą aplikację. Jednocześnie istotne jest opracowanie optymalnych algorytmów rozwiązujących zagadnienie odwrotne zapewniające dokładne odwzorowanie.
3. Dr inż. Tomasz Rymarczyk: Modelowanie i symulacja systemów informatycznych
Symulacja komputerowa to program, który zawiera odpowiednie algorytmy i równania. System symulacyjny może być napisany w dowolnym języku programowania. Zostały również stworzone specjalne narzędzia przeznaczone do wykonywania symulacji komputerowych. W elektrycznej tomografii impedancyjnej dokonujemy zazwyczaj symulacji pomiarów na obwodzie badanego obiektu. Nie zawsze jest możliwe, szczególnie w trudnych warunkach fizycznych, otoczyć ściśle elektrodami interesujący nas obszar. Do rozwiązania takiego problemu używa się w takim przypadku tablicy liniowej zasilania z elektrodami przyłożonymi na brzegu powierzchni i odpowiednio ustawionymi elektrodami pobudzającymi. Algorytm konstrukcji obrazu polega na ciągłej aproksymacji rozkładu współczynników materiałowych przy użyciu odpowiednich metod numerycznych.
4. Mgr Paweł Tchórzewski: Zastosowanie metody elementów skończonych, metody elementów brzegowych oraz metody zbiorów poziomicowych przy rekonstrukcji obrazu tomograficznego
Rozwiązanie problemu prostego dla pola elektrycznego może być wykonane z wykorzystaniem metody elementów skończonych, metody różnic skończonych oraz metody elementów brzegowych. Funkcja opisująca rozkład przewodnictwa elektrycznego na rozważanym obszarze przyjmuje dwie różne niezerowe wartości. Proponowane podejście może zostać wykorzystane przy wyznaczaniu rozwiązania zagadnienia odwrotnego przy rekonstrukcji obrazu w tomografii impedancyjnej z wykorzystaniem metody zbiorów poziomicowych. Otrzymanie numerycznego rozwiązania równania różniczkowego albo układu takich równań jest niejednokrotnie zadaniem wymagającym wiele wysiłku już na etapie projektowania odpowiedniego algorytmu. Wybór konkretnej metody rozwiązania zależy od typu równania, a nawet od postaci warunków brzegowych. Czasami pomocna staje się możliwość wykorzystania odpowiedniego pakietu numerycznego, który z reguły dedykowany jest dla wąskiej grupy problemów z określonej dziedziny badawczej. W przypadku pewnych zadań szczególnym wyzwaniem jest opracowanie algorytmów charakteryzujących się stabilnością numeryczną.
5. Mgr Agnieszka Gdula: Metody segmentacji i analizy obrazów medycznych
Pomimo wielu zalet radiografii cyfrowej, wśród której należy wymieć zmniejszenie promieniowania rentgenowskiego na pacjenta, archiwizację badań oraz umożliwienie wstępnego przetwarzania obrazu, bez zmian pozostaje fakt, iż nadal rozpoznawanie anomalii w obrębie tkanek leży w gestii lekarza. Segmentacja metodami statystycznymi jest próbą takiej klasyfikacji pikseli obrazu do odpowiednich grup, aby w jej wyniku otrzymać obszary o podobnej strukturze, a tym samym zlokalizować stany chorobowe tkanek miękkich w okolicach zębów. Rozpoznawanie obiektów metodami statystycznymi możemy podzielić na dwie kategorie: metody klasyfikacji nienadzorowanej oraz metody klasyfikacji nadzorowanej. Do segmentacji obrazów stomatologicznych zaproponowano algorytm k – średnich oraz k – najbliższych sąsiadów. Do mierzenia odległości pomiędzy punktami zastosowano odległość euklidesową oraz miejską.
W przerwach pomiędzy wystąpieniami: