W dniu 28.03.2015 odbyło się II Seminarium Naukowe „Inżynierskie zastosowania technologii informatycznych”.
Organizatorzy:
- Net-art R&D
- Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych
- Katedra Informatyki WSPA
- Zaoczne Studium Doktoranckie Instytutu Elektrotechniki w Warszawie
Miejsce:
Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych, Lublin, ul. Związkowa 26
Publikacje:
Prace po recenzjach zostaną opublikowane w kwartalniku IAPGOS (3 pkt ministerialne)
http://e-iapgos.pl/
Agenda:
Referaty:
1. Maciej Pańczyk, Jan Sikora: Analiza stanu zawilgocenia muru metodą elementów brzegowych.
Zawilgocenie ścian i murów zbudowanych z materiałów porowatych takich jak cegła czy beton jest częstym problemem w budownictwie związanym szczególnie w starszych budynkach. Ze względu na to, że konduktywność muru zmienia się wraz z jego wilgotnością można ją określać stosując metody elektryczne takie jak tomografia impedancyjna, do której walorów zaliczyć należy nieinwazyjność i powstanie obrazu rozkładu zawilgocenia wewnątrz obiektu. Metoda Elementów Brzegowych została wykorzystana do rozwiązywania zadania prostego. Badany mur miał skończone rozmiary porównywalne do wysokości zawilgocenia przed odprowadzeniem wody zalewane były do połowy wysokości. Ponadto elektrody pomiarowo-doprowadzające rozmieszczone były na całej wysokości muru. Z tego względu istotniejsze wydawało się jak najrzetelniejsze odzwierciedlenie możliwości i dokładności oferowanej przez zastosowanie tomografu impedancyjnego wykorzystującego pomiary z wszystkich elektrod.
2. Przemysław Adamkiewicz, Zastosowanie elektrycznej tomografii impedancyjnej w pomiarach geofizycznych.
W referacie została przedstawiona idea zastosowania elektrycznej tomografii impedancyjnej (EIT) w pomiarach geofizycznych wałów przeciwpowodziowych. Autor wskazał w swoim wystąpieniu na możliwość zastosowania programu NETGEN i pakietu EIDORS do tworzenia skomplikowanych modeli geometrycznych badanych obiektów. Dodatkowo zostały przedstawione liczne przykłady wskazujące na zalety i wady takiego rozwiązania. Prezentacja zawierała opis aktualnego stanu prac działu R&D dotyczącego modeli i pomiarów zarówno modelowego wału przeciwpowodziowego jak i zawilgoconych murów.
3. Karol Duda, Prototyp kompaktowego tomografu impedancyjnego.
W referacie przedstawiono prototypową konstrukcję kompaktowego tomografu impedancyjnego (EIT). Urządzenie pomimo swoich nie wielkich rozmiarów parametrami nie powinno odbiegać od rozwiązań laboratoryjnych dotychczas stosowanych w pomiarach. W prototypie zastosowano generator funkcyjny ICL8038 oraz sterowane napięciowo źródło prądowe Howlanda. Sterowanie układem pomiarowym zrealizowane jest przy użyciu programu LabView poprzez płytkę ewaluacyjną z mikrokontrolerem stm32. Zaprezentowany układ jest pierwszym krokiem w kierunku dalszej miniaturyzacji układów EIT.
4. Konrad Niderla, Rozmyty sterownik temperatury – podejście praktyczne.
W prezentacji zostały przedstawione prace w zakresie programowania i skonfigurowania rozmytego sterownika na bazie przemysłowego kontrolera PLC. Do akwizycji danych wykorzystano sterownik temperatury zrealizowany za pomocą kontrolera PP500 firmy B&R, modułu odczytu temperatury X20AT4222 oraz modułu sterowania zasilaniem X20 DO9322. Dane rzeczywiste porównano z symulacją wykonaną w programie Simulink, następnie z wykorzystaniem Fuzzy Logic Toolbox stworzono rozmyty kontroler temperatury. Celem pracy było sprawdzenie możliwości wykorzystania logiki rozmytej w sterowaniu rzeczywistym procesem technologicznym.
5. Tomasz Rymarczyk, Inteligentne systemy produkcyjne wspomagające procesy technologiczne.
W inteligentnych systemach produkcyjnych do wspomagania procesów produkcyjnych dąży się do zastąpienia procesów sterowanych przez człowieka maszynowym przetwarzaniem danych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Rozwiązania takie wyposaża się w możliwość realizacji w czasie rzeczywistym monitorowania i sterowania przebiegiem procesu produkcyjnego. Składnikami takich systemów są technologie, algorytmy i metody oparte o sztuczną inteligencję, systemy eksperckie, rozbudowane systemy wnioskowania, systemy oparte o symulacje komputerowe na różnym poziomie złożoności, systemy wieloagentowe oraz technologie automatycznej identyfikacji, takie jak RFID czy rozpoznawanie obrazów.
6. Laboratorium tomografii procesowej i systemów wizyjnych.
Podczas seminarium zostało zaprezentowane laboratorium tomografii procesowej i systemów wizyjnych, w tym stanowiska pomiarowe z tomografii impedancyjnej, elektrycznej tomografii pojemnościowej, układ do monitoringu przepływów, stanowisko detekcji uszkodzeń wyrobów, system monitoringu linii technologicznej z kamerami przemysłowymi i bramkami RFID.