This post is also available in: English (angielski)
Nadchodzi istna rewolucja w branży budowlanej w obszarze kontroli stanu obiektów. Mamy technologię, jakiej jeszcze nie było na świecie! Opracowany przez nasz zespół badawczy tomograf hybrydowy posłuży do analizy wilgotności wewnątrz ścian budynków, bez konieczności ingerencji w strukturę murów. Mówiąc najprościej, eksperci Netrix S.A. opracowali sposób na prześwietlanie budynków, podobny do badań tomograficznych pacjentów, wykonywanych w specjalistycznych ośrodkach zdrowia.
To rozwiązanie jest prawdziwą innowacyjną perełką w świecie technologii. Skorzystać z niego mogą wszyscy ci, którzy zajmują się adaptacją starych kamienic, gmachów, czy też obiektów przemysłowych do nowych celów. Ale to nie wszystko, bowiem nasz system jest w stanie precyzyjnie analizować, czy np. zastosowana technika osuszania obiektu zdała egzamin. Tomograf hybrydowy pomoże w prosty sposób ustalić, czy mury oraz ściany nadają się do eksploatacji.
ECIT: skuteczność i precyzja
Autorski system, opracowany przez naukowców współpracujących z Netrix, pozwoli na oszczędzenie czasu i pieniędzy na kosztochłonne oraz mało precyzyjne badania budynków tradycyjnymi, inwazyjnymi metodami. Tomograf przyda się też przy okazji analizy wynikającej ze skutków działalności sił przyrody, np. powodzi. Stopień zawilgocenia murów będzie możliwy do ustalenia tą właśnie metodą, z niespotykaną dotąd precyzją. Podobnie z blokami z tzw. wielkiej płyty, które z reguły w Polsce mają już po kilkadziesiąt lat. System tomograficzny Netrix bez trudu wykryje i obliczy, na ile wytrzymałe są ściany budynków i czy trzeba podjąć jakieś działania naprawcze.
Używając bardziej szczegółowego języka, system tomograficzny (urządzenie pomiarowe oraz specjalne oprogramowanie do interpretacji wyników pomiarów) wykorzystuje zarówno tomografię impedancyjną, jak i tomografię pojemnościową do analizy stopnia zawilgocenia murów. Dodatkowo, urządzenie – dzięki zastosowaniu dwóch technik tomograficznych – pozwala na analizę stanu bloków z tzw. wielkiej płyty (badania mocowania oraz stanu zbrojenia w ścianach betonowych). System ECIT (Electrical Capacitance and Impedance Tomograph) umożliwia również jednoczesny pomiar pojemności i impedancji za pomocą aktywnych elektrod powierzchniowych. Tomograf hybrydowy to urządzenie modułowe, kompaktowe, konfigurowalne, umożliwiające pracę w różnych układach pomiarowych.
Dokładnie zbada nawet najgrubsze mury
Najważniejszym elementem układu jest aktywna elektroda pomiarowa, zawierająca klucze analogowe oraz przetworniki ADC i CDC. Elektrody są podłączone do modułu cyfrowego, realizującego odczyt i transmisję danych do modułu sterującego. Moduł sterujący zapewnia konfigurację urządzenia, realizację cyklu pomiarowego, wstępne przetwarzanie danych pomiarowych oraz komunikację z systemem wizualizacji.
Tomograficzny system pomiarowy to prawdziwa rewolucja w badaniach zawilgocenia i określania stanu budynków. Nowoczesne techniki badawcze oraz inteligentne algorytmy pozwalają na nieinwazyjne oraz niezwykle precyzyjne określenie stopnia zawilgocenia. Metoda hybrydowa sprawia ponadto, że pomiary mogą być wykonywane wielokrotnie, bez najmniejszej szkody dla badanego obiektu. Tomograf jest tym samym bardzo przydatny do kontroli skuteczności zabezpieczeń przeciwwilgociowych, a także skuteczności procesu osuszania, szczególnie murów grubych.