W dniu 13.03.2015 odbyło się II Seminarium Naukowe „Tomografia procesowa – aplikacje, systemy pomiarowe i algorytmy numeryczne”.
Organizatorzy:
- Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych
- Net-art R&D
- Katedra Informatyki WSPA
- Zakład Elektroniki Jądrowej i Medycznej, Instytut Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej
- Zaoczne Studium Doktoranckie Instytutu Elektrotechniki w Warszawie
Miejsce:
Zakład Elektroniki Jądrowej i Medycznej, Instytut Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej
Publikacje:
Prace po recenzjach zostaną opublikowane w kwartalniku IAPGOS (3 pkt ministerialne)
http://e-iapgos.pl/
Referaty:
1. Łukasz Dańko, Marcin Krzewski, Katarzyna Krzewska, Mateusz Stosio, Jacek Kryszyn, Waldemar Smolik, Roman Szabatin, Tomasz Olszewski, Komunikacja pomiędzy kartą sterującą tomografu ETV4 i kartą „read-out” – uruchomienie i weryfikacja.
Schemat budowy tomografu EVT4
W referacie zaprezentowana została transmisja danych z płyty read-out do płyty głównej.
2. Marek Rogalski, Konstrukcja karty analogowej do pomiaru pojemności z układem „charge-discharge”.
W referacie została przedstawiona konstrukcja karty analogowej do pomiaru małych pojemności z układem „charge-discharge” dla elektrycznego tomografu ETV4.
Metoda „charge – discharge”.
Wady:
- Mała szybkość obrazowania wynikająca z użycia kluczy analogowych
- Tętnienia napięcia wyjściowego (od -30 do -50 dB)
Zalety:
- Odporność na zakłócenia
- Możliwość pomiaru wielu sond równocześne
- Modułowa konstrukcja tomografu ETV4
Przetwornik ad7626
Interfejs cyfrowy – dwie metody sterowania:
– Echoed – clock interface mode
przetwornik zwraca zbuforowaną linię zegara, zsynchronizowaną z linią danych
– Self-clocked mode
przetwornik przed każdym zwracanym słowem danych wystawia sekwencję 010
Konieczna modyfikacja:
– Przeprojektowanie karty uwzględniając nowy standard złącz (zmiana połączenia przetworników ADC)
Proponowana zmiana:
– Przedwzmacniacz regulowany
3. Przemysław Adamkiewicz, EIDORS w badaniach zawilgoconych murów.
W referacie przedstawiono możliwość wykorzystania pakietu EIDORS w badaniach zawilgoconych murów z zastosowaniem elektrycznej tomografii impedancyjnej (EIT). Analizy zawartości wilgoci murów stanowią bardzo ważny element oceny stanu technicznego budynków. Problem zawilgocenia występuje głównie w zabytkowych budynkach ceglanych, o niedostatecznej izolacji od podłoża. Podciąganie kapilarne wody zawartej w gruncie przez porowate materiałach budowlanych wpływa na zmniejszenie ich wytrzymałości, co może prowadzić do osłabienia całej konstrukcji. Wilgoć stwarza nie tylko niebezpieczeństwo dla murów, ale również dla zdrowia ludzi, gdyż sprzyja powstawaniu grzybów mogących powodować groźne choroby układu oddechowego. Ocena stopnia zawilgocenia murów z wykorzystaniem tomografii impedancyjnej przy zastosowaniu oprogramowania EIDORS pozwala na uzyskanie informacji o przestrzennym rozkładzie wilgoci wewnątrz analizowanego obiektu. Dodatkowo metoda ta jest nie inwazyjna, więc z powodzeniem może zostać wykorzystana w badaniach zabytkowych budynków historycznych.
4. Karol Duda, Niskobudżetowy tomograf impedancyjny.
Prezentacja traktuje o projekcie urządzenia niskobudżetowego tomografu impedancyjnego. Urządzenie to, po przeprowadzonych badaniach i otrzymaniu obiecujących wyników, jest pierwszym krokiem do stworzenia autonomicznego tomografu przez zespół Net-Art R&D. Wersja prototypu składa się z własnego układu zawierającego generator sygnału sterującego źródłem prądowym Howlanda, oraz zestaw multiplexerów zwierających poszczególne elektrody do wymuszenia prądowego oraz przetwornika ADC. Układ wspierany jest przez mikrokontroler STM32 4F DISCOVERY, LabView oraz EIDORS. Przyrząd bazuje na prostych i tanich rozwiązaniach, które w zależności od wyników, z biegiem czasu będę zastąpione dokładniejszymi, droższymi rozwiązaniami. Wraz z rozwojem projektu wypierane będą kolejne zewnętrzne urządzenia i oprogramowanie, aż do otrzymania gotowego urządzenia.
5. Tomasz Rymarczyk, Specyfikacja procesów technologicznych w systemach przemysłowych.
Przyjmuje się, że czwarta rewolucja przemysłowa ma zapewnić ciągłą optymalizację funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego poprzez gromadzenie i przetwarzanie detalicznych informacji w czasie rzeczywistym poprzez rozwój nowych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, Big Data czy internet rzeczy. Podstawą Przemysłu 4.0 jest łączenie ze sobą maszyn, systemów, procesów i wyrobów w inteligentne sieci, które same siebie nadzorują. Wsparcie procesów technologicznych odbywa się poprzez tworzenie rozwiązań, technologii, produktów, narzędzi, aplikacji, algorytmów, elementów samosterujących swoim postępem wytwarzania.
6. Waldemar Smolik, Jacek Kryszyn, Laboratorium tomografii procesowej i medycznej.