Stworzenie Centrum Nowych Technologii Tomograficznych
Netrix S.A. realizuje projekt pn. „Stworzenie Centrum Nowych Technologii Tomograficznych”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 1.2 Infrastruktura wspomagająca rozwój technologiczny przedsiębiorstw, Priorytetu I Badania naukowe i innowacje, Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Celem projektu jest stworzenie Centrum Nowych Technologii Tomograficznych, które będzie posiadać w pełni wyposażone, profesjonalne laboratoria projektowania i cyfrowych technologii. Projekt przewiduje stworzenie zaawansowanego kompleksu laboratoriów badawczo-rozwojowych, składającego się z czterech kluczowych elementów:
- Laboratorium do Digitalizacji i Projektowania 3D,
- Laboratorium Modelowania Komputerowego,
- Laboratorium Prototypowania,
- Laboratorium Testowania Rozwiązań.
Wszystkie te laboratoria mają współpracować, łącząc najnowocześniejsze technologie przemysłu 4.0 i 5.0 oraz tomografię przemysłową, sztuczną inteligencję i technologie cyfrowe, dla optymalizacji i innowacji w procesach produkcyjnych. W laboratoriach prowadzone będą prace obejmujące obszary badawcze od Internetu Rzeczy, Technologii Sensorycznych, Machine Learning, Deep Learning, Coud Computing, SaaS/PaaS, po Automatykę Przemysłową i Tomografię. Centrum to ma na celu stymulować innowacje i optymalizację procesów produkcyjnych poprzez wykorzystanie badań oraz rozwoju w digitalizacji procesów produkcyjnych.
Główne obszary pracy laboratorium będą obejmować badanie i rozwijanie zaawansowanych technik integracji człowieka i maszyny oraz ich późniejsze implementacje w różnych sektorach przemysłu. Laboratorium będzie oferować szereg usług, w tym tworzenie cyfrowych bliźniaków, symulacje produkcji, badania nad tomografią przemysłową (w tym tomografię impedancyjną i ultradźwiękową) oraz analizę i optymalizację procesów przemysłowych. Takie podejście umożliwia weryfikację korzyści płynących z implementacji rozwiązań technologicznych bez konieczności prowadzenia kosztownych działań inżynierskich, dzięki wykorzystaniu techniki cyfrowego bliźniaka. W ramach tego projektu, laboratorium będzie kładło nacisk na inteligentne projektowanie produktów i procesów, które są bardziej zorientowane na człowieka, zrównoważone i mogą efektywnie adaptować się do zmieniających się warunków. Podkreśla to przede wszystkim wartość innowacyjnego podejścia do produkcji, kierując się ku humanizacji technologii, poprawy zrównoważonego rozwoju i zwiększenia odporności systemów produkcyjnych na zmiany.
Cel przedsięwzięcia zostanie osiągnięty poprzez następujące działania:
- Adaptacja pomieszczeń (prace remontowe) mające na celu dostosowanie infrastruktury lokalowej do potrzeb i wymagań planowanej do zaimplementowania w laboratoriach aparatury naukowo badawczej.
- Zakup środków trwałych w postaci aparatury badawczej, sprzętu pomiarowego.
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych w postaci systemów, środowiska niezbędnego do realizacji przedsiębiorstw badawczych i realizacji usług B+R.
Wartość projektu: 5 843 687,80 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 847 313,11 zł
Okres realizacji: styczeń 2024 – grudzień 2026
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie