Od 01.07.2021 r. Netrix S.A. realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 pn. „Mobilny multimodalny tomograf ultradźwiękowy”.
Opis i cel projektu
Głównym celem projektu jest opracowanie multimodalnego urządzenia tomograficznego służącego do analizy i optymalizacji procesów technologicznych, którego konstrukcja będzie oparta na tomografii ultradźwiękowej transmisyjnej i refleksyjnej ze sterownikiem sprzężenia zwrotnego, algorytmach optymalizacyjnych, rekonstrukcji obrazów i silniku analitycznym.
Kluczowe wyzwania technologiczne dotyczą:
– Opracowanie konstrukcji elementów pomiarowych w zakresie ultradźwiękowej tomografii transmisyjnej i refleksyjnej oraz algorytmów optymalizacyjnych dla metod deterministycznych i inteligencji obliczeniowej.
– Modelowanie i konstrukcja sterownika sprzężenia zwrotnego i tomograficznych sensorów pomiarowych oraz opracowanie algorytmów do analizy danych pomiarowych oraz rekonstrukcji obrazów.
– Opracowanie i budowa prototypu multimodalnego tomografu transmisyjno-refleksyjnego oraz jego implementacja i optymalizacja.
W ramach prac B+R zostaną opracowane:
– Konstrukcja urządzenia pomiarowego oparta na tomografii ultradźwiękowej.
– Konstrukcja sterownika sprzężenia zwrotnego.
– Wzorce numeryczne do modelowania procesów, rozwiązywania problemów odwrotnych dla metod deterministycznych, uczenia maszynowego i głębokiego uczenia.
– Silnik analityczny do analizy danych, optymalizacji, wizualizacji i rekonstrukcji obrazów.
– Aplikacja na wbudowanym systemie tomografu.
– Aplikacja do konfiguracji, monitorowania i sterowania systemem złożonym.
Powstałe w wyniku realizacji projektu rozwiązanie będzie innowacyjne w skali międzynarodowej, ponieważ system złożony będzie nowatorskim i innowacyjnym rozwiązaniem w badaniach i kontroli jakości produkcji. Zastosowanie multimodalnej tomografii ultradźwiękowej pozwoli na bezinwazyjne monitorowanie ciągów technologicznych zamkniętych i reaktorów procesów wytwórczych. Produkt będzie odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby docelowych klientów takie jak:
– Analiza przestrzenna procesów technologicznych.
– Analiza czasowo-rozdzielcza procesów technologicznych.
– Możliwość nieinwazyjnego pomiaru.
– Sterowanie procesami ze sprzężeniem zwrotnym.
Ze względu na specyfikę procesów produkcyjnych rozwiązanie znajdzie zastosowanie w przemyśle spożywczym, wydobywczym i chemicznym, a także farmaceutycznym, gdzie unikalne cechy produktu przesądzają o skuteczności kontroli i optymalizacji procesów poprzez ich monitorowanie i sterowanie tj. w takich przedsiębiorstwach, gdzie poprzez implementację tomografii znacząco zwiększona zostanie skuteczność identyfikacji struktury mieszaniny.
Wartość Projektu wynosi 3 229 150,00 zł
Wkład Funduszy Europejskich wynosi 2 241 512,50 zł