DefektoVision 3D – Innowacyjny defektoskop tomograficzny do precyzyjnej identyfikacji i diagnozowania uszkodzeń w przemyśle
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego defektoskopu tomograficznego 3D, który będzie służył do identyfikacji, lokalizacji i diagnozowania defektów konstrukcji oraz wad materiałowych. Realizacja projektu ma na celu dostarczenie narzędzia o wysokiej jakości obrazowania, wykorzystującego zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnałów oraz uczenia maszynowego do osiągnięcia precyzyjnych wyników analiz oraz zaspokojenia potrzeb rynkowych.
Grupą docelową i ostatecznymi odbiorcami, do których skierowany jest projekt są przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłowym, energetycznym, budowlanym oraz organizacje zajmujące się diagnostyką inżynieryjną, utrzymaniem infrastruktury i kontrolą jakości. Wśród odbiorców mogą znajdować się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy wyspecjalizowane w określonych sektorach przemysłu.
Prace w ramach projektu będą realizowane na trzech płaszczyznach: badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz komponent wdrożeniowy.
- Etap 1 (zadanie 1 – badanie przemysłowe): Prace skupią się na analizie wymagań technicznych i funkcjonalnych, opracowaniu koncepcji systemu akwizycji danych oraz algorytmów przetwarzania sygnałów. Realizacja tego etapu obejmie także zaprojektowanie i wykonanie prototypu ultradźwiękowego defektoskopu tomograficznego 3D. W ramach prototypu zostanie opracowana i wykonana zaawansowana elektronika pomiarowa do pomiarów ultradźwiękowych, zaawansowane oprogramowanie wbudowane urządzenia, interfejs użytkownika z rekonstrukcją obrazów w 3D wykorzystujący zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnałów oraz uczenia maszynowego, oraz obudowa urządzenia pozwalająca na wykonywanie pomiarów w warunkach przemysłowych. Dodatkowo w ramach zadania zostanie zaprojektowany i wykonany prototypowy układ mechaniczny głowicy pomiarowej oraz zostaną przeprowadzone testy laboratoryjne prototypu.
- Etap 2 (zadanie 2 – eksperymentalne prace rozwojowe): W tym etapie wykonywane będą czynności związane z optymalizacją urządzenia, w oparciu o wyniki testów laboratoryjnych i rzeczywistych. Obejmują one usprawnienia konstrukcyjne, optymalizację algorytmów przetwarzania sygnałów oraz opracowanie zaawansowanego systemu kalibracji.
- Etap 3 (zadanie 3 – komponent wdrożeniowy): Ostatni etap projektu obejmuje przygotowanie defektoskopu tomograficznego 3D do wprowadzenia na rynek oraz jego komercjalizację. Prace, które będą zrealizowane w tym etapie to: przygotowanie dokumentacji i szkolenia z zakresu obsługi urządzenia, opracowanie strategii promocyjnej, prezentacja urządzenia na targach branżowych czy nawiązywanie współpracy z partnerami handlowymi.
W wyniku realizacji projektu stworzony zostanie prototypowy defektoskop tomograficzny 3D odpowiadający na potrzeby rynkowe i gotowy do zastosowania w rzeczywistych warunkach operacyjnych. Urządzenie to będzie charakteryzowało się wysoką jakością obrazowania, skutecznością w wykrywaniu wszelkiego rodzaju uszkodzeń czy wad materiałowych oraz elastycznością w dostosowaniu się do różnych scenariuszy pracy. Urządzenie będzie wykorzystywać zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnałów oraz uczenia maszynowego, co pozwoli uzyskać zakładaną dokładność detekcji. Finalny produkt będzie gotowy do wdrożenia na rynku i zdolny do osiągnięcia znaczącego udziału rynkowego.
Wartość projektu: 4 330 198,40 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 972 091,57 zł
Okres Realizacji: lipiec 2023 – czerwiec 2026
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie